tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Konserve fasulye yeşil fasulye

Konserve fasulye fasulye salatası

Konserve fasulye - 250 gr  Ham - 250 g  Peynir (sert tip) - 100 g.  Domates - 1 adet.

Soğan - 1 adet.  Mayonez - 1 fincan.  Yeşiller.  Peretz.  Tuz.  Serin ve küçük parçalar halinde kesilmiş Hafif tuzlu suda yumuşayana kadar yeşil fasulye kaynatın.

Ham şeritler halinde kesilmiş ve peynir rendeleyin. Domates doğrayın ve soğan doğrayın.  Ince doğranmış yeşillik ve domates halkaları ile ayçiçeği ve biber ile süsleyin tadı, mayonez dökmek, pişmiş malzemeleri karıştırın.  Fasulye - 2 kutu (375)  Karides - 200  1 limon suyu.  Yeşil soğan - 1 demet.

Maydanoz - 2 yemek kaşığı  Sarımsak - 1 diş.  Sirke - 5 yemek kaşığı  Hardal - 0.5 çay kaşığı  Zeytinyağı - 6 yemek kaşığı

Biber.  Tuz.  Bir kevgir recline içinde Fasulye. Soğan halkaları kesin. Limon suyu ile karides ve biber serpin ve kaynatın. Sarımsak ve maydanoz doğrayın ve karides için fasulye ekleyin.

Sirke, hardal ve yağ karıştırın. Salata sosu gezdirip buzdolabında 30 dakika koydu.  Konserve fasulye - 400 ml.  Krem - 120 ml.  Marul - 200

Domates - 100 gram  Soğan - 1 adet.  Zeytinyağı - 2 yemek kaşığı  1 limon suyu.  Kapari - 1 çorba kaşığı  Peretz.

Tuz.  Drenaj ve krema ile bir elek ve karışımı aracılığıyla sürtünme ile fasulye püresi pişirin. Limon suyu, karabiber ve tuz dökmek için çıkan püresi.

Marul, yıkanmış domates küçük dilimler halinde kesilmiş, ince ince doğrayın soğan.  Soğan, tuz, karabiber ve zeytinyağı ile kalan limon suyunu karıştırın. Marul ve domates sos ile gezdirilir.  Bir plaka üzerinde ezilmiş fasulye koyun, marul, domates top yere ve kapari serpin.

Doğal meyve suyu içinde konserve beyaz fasulye, - 1 banka.  1 banka - doğal meyve suyu kırmızı fasulye konserve.  Füme kruton - 1 torba.  1 paket - kalamar füme.  Peynir.  Mayonez.  Beyaz ve kırmızı fasulye, ön Boşaltma sıvı eklemek, kruton, kalamar dilimleri ve rendelenmiş peyniri ilave edin.

Tüm mayonez karıştırılıp, elbise ve 20 dakika bekletin, böylece mayonez batırılmış kraker.  Pirinç - 175 g.  Konserve fasulye - 400 gr  Konserve ananas - 200  Konserve mısır - 200

Tatlı biber - 1 adet.  Kereviz - 2 adet.  Peynir - 250 g  Karabiber.  Tuz.  Tuzlu suda kaynatın pirinç.

Soğuk su ile yıkayın, bir kevgir içinde atın ve suyu süzdürülür. Serin ve bir salata kasesine vardiya. Fasulye ekleyin, ananas, mısır, doğranmış biber halkaları, doğranmış kereviz ve peynir.

Tuz ve karabiber ile, iyi sezon karıştırın.  Konserve fasulye - 350 gr  Haşlanmış pirinç - 350

Marinat - 200 g.  Domates püresi - 100 g.  Ürünleri karıştırıp elde edilen salata turşusu doldurun.

Konserve fasulye - 400 ml.  Yarı Sucuk, sosis - 200  Soğan - 1 adet.

Sarımsak - 1 diş.  Bitkisel yağ - 6 yemek kaşığı  Sirke - 4 yemek kaşığı  Tatlı biber - 500 gr  Yeşiller.  Peretz.

Tuz.  Soğuk su ile fasulye, suyu boşaltın. Karışım tuz, biber ve sirke. Soğan ve doğranmış otlar, sarımsak, ezilmiş. Sirke daha sonra soğan ve otlar, sarımsak ve yağ ilave edin.  Soslu fasulye karıştırın ve 30-40 dakika bekletin.  Parçaları, sosis içine tatlı biber kesilmiş - dilimlenmiş.

Fasulye, biber ve sosis ekle ve elde edilen salata karıştırın.  Konserve fasulye - 250 gr  Yumurta - 3 adet.  Ceviz - 2 yemek kaşığı  Sarımsak - 1 diş.

Mayonez.  Sirke (veya kırmızı şarap) - 2 çay kaşığı  Zemin karabiber.  Basil.  Şeker.  Tuz.  Cook haşlanmış yumurta, soyulmuş ve ince ince doğrayın.

Çekirdeklerinden Durusu sıvı. Ceviz detaylandırılmıştır.  Tüm malzemeleri karıştırıp, hazır mayonez, şarap, şeker, tuz, kıyılmış sarımsak ve fesleğen salata sosu üzerine dökün. 10 dakika boyunca ortaya çıkan salata sosu yazma.  Yeşil fasulye - 250 gr  Konserve fasulye - 450 gr  Domates - 4 adet.

Armut - 2 adet.  Soğan - 1 adet.  Bacon - 125 g  Zeytinyağı - 6 yemek kaşığı  Şarap sirke - 3 yemek kaşığı

Karabiber.  Mercanköşk.  Taze fasulye kesip tuzlu suda 10 dakika pişirin, sonra bir kevgir içinde atın ve soğuk su ile durulayın. Konserve fasulye ve durulama ve drenaj sağlar.  Dilimleri - Domates parçalar, armut şeklinde kesilmiş. Soyun ve halka soğan doğrayın.

Shkvarok kadar bir tavada küpleri ve kızartma içine pastırma şarj etmek için. Daha sonra zeytinyağı ve sirke ile karıştırın. Tuz ve karabiber serpin.

Mercanköşk yıkama, ıslak, ince kıyılmış, sapları ayırmak pişmiş sosu ekleyin ve salata üzerine dökün bırakır. Aşılamak için 20 dakika verin.

Related Posts:
  1. lagenarii

yeşil fasulye, konserve fasulye, biber, maydanoz

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt