tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Konserve fasulye tuzlu

Konserve fasulye tuzlu kuşkonmaz fasulye

tuz fasulye.  Ürünler: Yeşil fasulye 1 kg tuz 150 gram alır.  Yıkanmış bakla fasulye genç ürün ve tüm 5-10 dakika pişirin. Soğuk suda aşağı serin ve kuru.

, Geniş boyunlu bir kase fasulye koyun boyunduruğu koymak üstüne tuz dökün. Bir gün sonra, fasulye yerleşmek ne zaman, taze fasulye eklemek yemekler ve mantar kenarlarını doldurmak için tuz.  Bulgarca Tuzlu fasulye.  Malzemeler: dolgu için: 1 litre su, tuz 250 gr.  Genç bir siyah gözlü fasulye, uçları kesilmiş ve 5-10 dakika pişirin. Drenaj su yazma ve geniş bir boyun ile sıkı bir kaba koyun.

Sonra 0-1 lik bir sıcaklık soğuk bir transfer, soğuk tuzlu su dökün frenküzümü yaprağı temiz bir üst kapağı, çatal koymak, temiz bir bez ile kapatın ve oda sıcaklığında birkaç gün bekletin ° C 10-15 gün sonra, ağzına kadar salamura kase dökün ve kapağını kapatın.  Fasulye gerçek vardır.  Malzemeler: dolgu için: 1 litre su, tuz 30 gr.

Ucunda Genç fasulye ürün, lifleri temizlenmez ve dilimler halinde kesin. Sıcak tuzlu su ile 3-4 dakika kadar indirdi ve hemen soğuk suyla soğutulur. Kaynar tuzlu su dökün ve ° C yarım litrelik kavanozlar ve 55 dakika ON steril.

Böyle bir sıcaklık su 40 gr tuz 1 litre eklenmesi gerekir ulaşmak için.

Related Posts:
  1. konserve fasulye Borsch
  2. konserve fasulye

kuşkonmaz fasulye, konserve fasulye, fasulye, salata

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt