tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Konserve fasulye hazırlayın

Yemek konserve fasulye marul

domates sosu 0,5 litre 1 kg, bu Krasnodar en iyisidir - orada ve biber, tuz ve sirke (ya da salça 200 gram mevcut + tuz 0,5 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı)  Kuşkonmaz salatası tarifi konserve fasulye domates sosu, ben uzun zamandır arıyordum. Bir kez denedim, ve bir ömür boyu sevgi. Çok uygun tarifi ben forumda önerdi, ben de hemen şimdi paylaşmaya hazır, test - belki birisi de arıyor gibi ya da benzer.

Hızla siyah gözlü fasulye elde edilen konserve hazırlayın: bölmeleri ile ilk ve yineleme şeritler halinde kesilmiş kadar tavada 1 su bardağı su, fasulye dökün ve biraz kaynak Yatmadan 2-3 cm. Bu arada bir kaba rende üzerinde havuç, soğan, havuç, üç temiz ve soğan yarım halka kesilmiş.

Fasulye kaynayan bir tencerede sebze katılın ve fasulye yumuşayıncaya kadar pişirin, ya da istediğiniz gibi - zor fasulye bırakabilirsiniz.  Ateş eklemek domates sosu Krasnodar 10 dakika önce için. Zaten tadı, şeker, sirke ve karabiber tuz yeterli miktarda içerdiğinden Hiçbir eklemeniz gerekir kuşkonmaz fasulye salatası bir şey ek olarak, sos eklemek daha iyi olur. Ama sos Krasnodar (dikkatsizlik nedeniyle) satın olarak değil eskperiment vardı ve salça aldım.

Biraz tuz, şeker ekleyin ve sirke 1-2 yemek kaşığı olabilir eğer Makarna sosu değiştirilebilir. Hazır marul steril bankalar, mantar olarak genişletilmiş ve tamamen bir battaniyeye sarılmış, soğutmalı kadar ters çevirin. Sebze normlarında verilen tarifin verim - marul 3 litre (0.5 litrelik 6 şişe).  Yeşil (kuşkonmaz), fasulye ve ürün 100 g taze fasulye folik asit shedobnoy 220 mikrogram içerir. Aralığı 25-120 ml folik asit içeriği yeşil bezelye.

Insan vücudunun folik asit ihtiyacı günde 50 mikrogram.

Related Posts:
  1. Kabak
  2. Lagenariya

soğan, konserve fasulye, brokoli, fasulye, lagenariya

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt