tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Fasulye yıllık

Tarih: Fasulye - yıllık ve çok yıllık otsu bitkiler, üzüm ve bodur çalılar büyük cins - Uzun adam hizmet olmuştur. 20 kültürlerde yaklaşık 200 tür. Bitki zaman Eski içinde eski ve Yeni Dünya ile yetiştirilmektedir.

Fasulye tohumları normal eski Incas ve Azteklerin kültürü kültür doinkskoy (Peru) anıtlarının kazı sırasında bulundu. Buna ilk yazılı başvuru (eski Çin kronikler olarak) II binyıl anlamına gelir  Eski Yunanlılar ve Romalılar gıda ve ilaç olarak kullanılan bitki. Rusya'da, fasulye en azından XI yüzyıldan beri bilinmektedir.

Fasulye ve en iyi bilinen türler yakın yararlı maddelerin içeriği at fasulye ve mercimek aranmalıdır. Her ikisi de (fasulye gibi) aynı zamanda gıda ve tıbbi bitkiler gibi eski zamanlardan beri adam görev yaptı.  Her üç belirtilen tür nişasta ve diğer karbonhidratlar, protein, vitamin açısından zengin yüksektir.

Gıda evrensel olarak Fasulye. Bu pratik olarak kolay sindirilebilir gövde (% 75) proteinler, fasulye, et, balık, çeşitli asitler, karoten, vitamin C, B1 yakın meyve sayısı için gerekli tek şey. B2, B6, PP, ve bir çok makro ve mikro (özellikle bakır, çinko, potasyum).  Uygulama: Fasulye, fasulye, mercimek ve atlar çeşitli mide-bağırsak bozuklukları, böbrek hastalığı, karaciğer, mesane ve kalp yetmezliği olan diyet beslenme için kullanılır.

Gönderen fasulye ve diğer baklagil çorbalar, tahıllar, yan yemekler, un üretmek için konserve, zemin. Fasulye oldukça salata çeşitleri var. Kendilerini ve bunların fasulye saman - harika bir vitamin yem.

Yemek fasulye ve diğer baklagiller meyve değerli diyet nitelikleri kaybetmemek için belirli kurallara uyulması gerekir. Bunlar, örneğin, pişirmeden önce ıslatılmış olmamalı, ve tuzsuz yemek vardır, bu arzu edilir. Bu toksik Fazin (bu glikozid tahrip pişirme sürecinde) içerdiğinden, fasulye yemeği için ham meyve uygun olduğunu unutmamalıyız.  Halk hekimliğinde baklagiller kullanımı ve çok çeşitli.

Broth, pek çok hastalık için reçete bölmeleri, tohum, çiçek, su ayıklar. Örneğin, tohum veya tüm yeşil fasulye bir kaynatma böbrek kökenli ödem için diüretik veya kalp yetmezliği olarak tavsiye edilir.  Fasulye - şeker hastalığı için etkili bir araç.  Ayrıca fasulye (kendi infüzyon broth) üriner organlarda taş oluşumunda hipertansiyon, kronik romatizma, böbrek, mesane yararlı antimikrobiyal özellikleri, sahip olduğu kurulmuştur.

Evet, onlar yara iyileşmesi hem de cilt hastalıkları (fasulye un), mide bezlerinin salgısı azalması ile gastrit, karaciğer yağlanması (ezilmiş bakla) için bir çare olarak.  Son olarak, fasulye - büyük  kozmetik. Limon suyu ve bitkisel yağ ile birlikte bir elekten pişmiş, meyve püresi, kaldırmaktır, gerekli besin cilt verir, kırışıklıkları ortadan kaldırır.  kitap WR

Dovzhenko, A. Dovzhenko  Tıbbi bitkilerin sırları,  Slatova IV Yeşil Eczane,  LG

Dudchenko, V. Krivenko

Related Posts:
  1. biber filiz
  2. kabak

fasulye filizi, kabak, yeşil fasulye, salata

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt