tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Fasulye tıpta kullanılır

Fasulye uygulamaları tıp fasulye

Fasulye yararlı ve iyileştirici özellikleri için halk ilaç kullandığı geniş bir yelpazesine sahiptir.  Fasulye bileşimi.  Fasulye nişasta ve diğer karbonhidratlar büyük miktarda protein içerir. Fasulye kompozisyon vitaminler zengin bir kümesidir.

Gıda evrensel olarak Fasulye.  Fasulye neredeyse normal bir yaşam için gerekli tüm mineral ve maddeler içerir  gövde: kolayca protein (% 75) sindirilebilir, hangi meyve sayısı fasulye et ve balık, çeşitli asitler, karoten, vitamin C, B1, B2, B6, PP yakın, ve bir çok makro- eser elementler (özellikle bakır, çinko, potasyum). Fasulye,% 5 lizin,% 8.5 arginin, tirozin ve histidin (yaklaşık 3% her biri) kadar triptofan var.

Bağırsak enfeksiyonları, romatizma, cilt hastalıkları, bronş hastalıkları için gerekli olan kükürt, özellikle yüksek Fasulye. Demir açısından zengin fasulye bir parçası olarak. Demir varlığı, kırmızı kan hücreleri, hücrelere oksijen akışını oluşumunu teşvik enfeksiyonlara karşı direncini arttırır.

Fasulye, özellikleri temizlik erir ve idrar sürücüler var  . Diüretik etkisi fasulye fasulye kabuğu temelde vardır. Sindirmek için uzun süre Fasulye, yoğun kütle beyaz fasulye oluşturur ve meme ve akciğer, şişmanlık yumuşatır.  Fasulye iyi beslenme çok çeşitli sindirim bozukluklarında beslenme için kullanılan özellikleri, böbrek hastalığı, karaciğer, mesane ve kalp yetmezliği var.

Fasulye, sakinleştirici özellikleri, fasulye yemekleri bu kadar tüketir sinir sistemi üzerinde yararlı etkileri vardır, sakin ve gönül rahatlığı sağlar. Fasulye çok sağlıklı. Fasulye düzenli tüketimi tartar oluşumunu engeller. Bu fasulye antibakteriyel özellikleri sebebiyledir. Fasulye yemekleri tüberküloz çok yararlıdır.  Fasulye yaygın halk hekimliğinde kullanılır. Haşlamalar, bakla, tohum, çiçek, su özleri, fasulye birçok hastalıklar için kullanılır.

Örneğin, tohum veya tüm yeşil fasulye bir kaynatma böbrek kökenli ödem için diüretik veya kalp yetmezliği olarak tavsiye edilir. Fasulye Diyabette tedavi ve tıbbi özellikleri sergiler. Fasulye, anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir, aynı zamanda idrar organlarda taş oluşumunda hipertansiyon, kronik romatizma, böbrek, mesane, için yararlıdır.

Fasulye yaraları tedavi edici özelliği vardır ve çeşitli cilt hastalıkları, mide bezleri, karaciğer yağlanması azalmış sekresyonu ile gastrit kullanılır. Fasulye mükemmel kozmetik özellikleri vardır. Böylece, bir elekten ezilmiş pişmiş meyve baklagiller, bitkisel yağ ile karıştırılarak  . Bu kombinasyon özelliği gençleştirici var - temel unsurları ile besler, onu iyileştirir ve kırışıklıkları ortadan kaldırır.

Düşük asit gastrit için yemeye teşvik Fasulye. Bu potasyum (tahıl 100 g başına 530 mg) büyük miktarda olması nedeniyle, ateroskleroz ve kalp ritm bozuklukları için reçete olduğunu. Argininominsulinopodobnym madde ile ilişkili etki glukoz düşürücü.  Ezilmiş kabuğu yeşil fasulye 1220 g kronik romatizma ve gut ise 1 litre su, serin, gerginlik düşük ısı 23 saat boyunca kaynatın.

1 / 2 fincan 45 günde alın.  4 yk: bir diüretik ve şeker düşürücü ajanlar olarak Fasulye. doğranmış biber 3 su bardağı 15 dakika su banyosunda kapalı bir emaye muhafaza kaynar su, soğuk 45 dakika, tülbent 23 kat süzdürülüp dökmek, sıkın ve bir ses kaynağına getirmek. Yemek ile 34 bardak günde 3 defa alın.

Etkisini artırmak için şeker düşürücü yaban mersini yaprağı (tercihen kaya) ile birlikte fasulye: 2 yemek kaşığı. kaşık karışım 2 bardak kaynar su dökün. Yemek 1 / 3 su bardağı 45 kez günde tentür alın.  Fasulye çinko dahil, vücutta karbonhidrat metabolizması normale. Bakır adrenalin ve hemoglobin üretimi (sentez) aktif hale getirir.

Fasulye sindirim sistemi üzerinde iyi bir etkisi vardır, bu nedenle kilo vermek isteyen kişilerin diyet dahil etmek yararlıdır. Fasulye vücudun metabolizmasını artırır.  Fasulye ürogenital fonksiyonu üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve bu erkekler için çok önemlidir ve etki gücü artırır. Fasulye nitelikleri temizleme ve böbrek taşlarının erimesi yardımcı vardır. Taze Fasulye vücuttaki tuz metabolizmasını düzenler.

Fasulye mide suyu salgılanmasını artırır. Fasulye safra kesesinden taşları eritir ve temizlenmesine yardımcı olur. Fasulye, antibakteriyel özelliklere sahiptir bu yüzden karaciğer iltihabı giderir. Yüksek aktif konsantrasyonu makro ve mikro besin, kolay sindirilebilir protein, vitamin ve diğer besin maddeleri nedeniyle, fasulye diyet ve tıbbi ürünler anlamına gelir.

Ve en azından, fasulye bile işleme, pişirme ve konserve sırasında faydalı ve tedavi edici özelliklerini korurlar.

Related Posts:
  1. Saraha
  2. Biber
  3. Kabak

kabak, yeşil fasulye, yeşil fasulye, biber

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt