tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Fasulye salatası 2 numaralı

Fasulye salatası, biber sayısı 2

Fasulye bitki besin en eski biçimlerinden biri, birçok ülkede insanların diyet sabit girdi. Hazırlamak kolay, tokluk, lezzetli çorbalar, salatalar ve daha hazırlanmasında ayrı bir kapta, garnitür ya da bileşen olarak yaygın kullanımı katkıda bulunmuştur. Bu yemeklerin bir örnek önerilen formül üzerinde fasulye ile bir salata olduğunu.  1) Üretim salata ürünler hazırlamak.

2) su fasulye koyun.  3) 7-10 saat şişmeye ver. Daha sonra, salatalar başlıyor, onun tamamen hazır kadar kaynatılır. Pişmiş fasulye süzülmüş ve haşlanmış kuru fasulye Su içinde.  4) temiz mantar, daha sonra dilimler halinde kesin yeter.  Pişirme kadar 5) kızartın. Genellikle

6) Fry mantar, 20 veya 25 dakika, tamamen içerdikleri tüm nem buharlaşıp kadar.  7) tavuk yumurtası kaynatılmalıdır. Yumurta kabuğu yumurta kaynatma sırasında çatlamasını önlemek için buzdolabında olsaydı yaklaşık bir saat oda sıcaklığında pişirmeden önce saklanır. Suda aynı amaca ile, bir tutam tuz eklemek istiyoruz, bu yüzden hangi haşlanmış yumurta size orta ateşte pişirilen crackle kabuklu yumurta önleyebilirsiniz. 810 dakika yumurta normal pişirme süresi.

Yumurta orta rende üzerinde masajı yapılmalıdır Soyulmuş. Fasulye salatası, biber sayısı 2 8) salata kase içine haşlanmış fasulye, kızarmış mantar, yumurta ve ince doğranmış soğan ekleyebilirsiniz.  9) küçük bir salata prisolit içeriği, daha sonra biber, daha sonra bitkisel yağ olabilir dökün.

Tüm hafifçe karıştırın ve garnitür.  Fasulye 200 gram, 2 adet. tavuk yumurta, 150 gram soğan, bitkisel yağ, 300 gram mantar, biber, tuz.

Related Posts:
  1. Kabak insanlar

kabak, marul, soğan, biber, fasulye, soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt