tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Fasulye salatası

Piyaz Salata

fasulye salatası.  , Fasulye ilk kaynamaya emmek soğutmak için bir elek veya kevgir uzak döküm. Küpler halinde kesilmiş havuç ve kaynatın, ince şeritler halinde doğranmış kereviz pirzola yeşil salata ekleyin ve iyice karıştırın. Hardal, tuz, şeker ovmak, yavaş yavaş sonunda bitkisel yağ ve sirke dökme. Karıştırmak için hazırlanan gıdalar, marul yaprakları ile bir kase ve garnitür olarak yığılı yatıyordu.

Fasulye, 200 gr havuç - 150 gr kereviz, 75 gram salata ve 200 gram, bitkisel yağ, 30 g, hardal, sirke, şeker ve tuz, tat.  Mayonez ile fasulye Salata.  Fasulye ve doğranmış soğan, tuz ve biber, mayonez ile karıştırın, hazır yemek yayıldı.  Konserve fasulye, tat için iğne-500g, soğan, 150 gr, mayonez 300 gr, ve tuz.  Fasulye ve domates salatası.  Fasulye Cook, pişirme kaçınarak, bir kevgir içinde atın.

Taze kırmızı domates ya da yeşil domates ince dilimler halinde dilim boyunca dilimler halinde kesilmiş salatalık turşusu. , Tuz, kara biber, sirke ekleyip karıştırın ve salata kasesine koyun, fasulye 7 cm - soğan halkaları, kalem, 6 soğan doğranmış uzunluğu doğrayın.

Fasulye bir avuç merkezinde, kavisli salatalık dilimleri, domates dilimleri etrafında, dilimlenmiş soğan halkaları koyun tuz ve otlar, tüyler ve yay ile serpilir.  Fasulye - 500 gr domates - 100 g, salatalık, 100 gram, şarap sirke, soğan, yeşil biber, yeşil soğan, biber, maydanoz, tuz, tat.  Kırmızı fasulye salatası.  Kırmızı fasulye geçmesi, yumuşayıncaya kadar pişirin, bir elek veya kevgir ve serin atın.

Soğutmalı fasulye, ayçiçek yağı ile karıştırılmış tuz, karabiber, ince kıyılmış soğan, dereotu, sirke dökün, serpilir iyice karıştırın ve hazır yemek koymak.  Kırmızı fasulye - 300 gr, soğan - 150 gr ayçiçek yağı, 60 g, tat asetik, tuz, biber, dereotu, 50 gr.  Yeşil fasulye salatası.  Genç (olgunlaşmamış), uzaktan kaburga ile yeşil fasulye, ince şeritler halinde kesilmiş durulanır ve bir elek veya kevgir ihale, yaslanmak kadar tuzlu suda tırmanıyor gibi görünüyor.

, Bir salata kasesine yeşil fasulye koyun biber, ayçiçeği ile serpin ve sirke dökün. Ayrı ayrı dosyaya ezilmiş sarımsak.  Yeşil fasulye, 500 gram sirke, sarımsak, tuz, karabiber, tat 40 gram.  Fasulye fasulye salatası, bir elek ve serin ön bulanmış, haşlanmış, yaslanmak.

Aynı zamanda havuç kaynatın ve küpler halinde kesilmiş, kabuğu soyulmuş ve ince doğranmış kereviz doğranır, yıkanmış, doğranmış marul ve karıştırın tüm ekleyin. Daha sonra bir salata kasesine sonra hardal, tuz, şeker ve tüm bu ovmak, yavaş yavaş dökme bitkisel yağ ve sirke koyun. Salata tabağı koymak için hazırlanan gıdalar, karıştırın ve bir tepenin içine açmak ve marul, havuç ve istenirse, dilim elma ile süsleyin.

Fasulye 1 bardak için, havuç 2.3, kereviz 75 g, salata, 200 gram, 2 yemek kaşığı. yemek kaşığı bitkisel yağ, hardal, sirke, tat şeker.  Salata beyaz fasulye.  1 / 2 bardak maydanoz ve soğan bir paket, bir elek üzerine yaslanmak ile kaynatılır.

Bir salata kasesine aktarın, bektaşi üzümü limon suyu veya meyve suyu dökmek, ya da karaniya, elma ya da meyve asitleri gibi, tuz, biber, dereotu, karıştırmaya fasulye için zararlı olan, yerine zeytinyağı ve sirke bir kaşık koyun.  SALATA 1 kg taze fasulye, yeşil fasulye, 2 soğan, 1-2 havuç, 1 kereviz veya maydanoz, 1 / 3 fincan bitkisel yağ, un 1 yemek kaşığı, sarımsak 4-5 karanfil, domates, maydanoz, tuz - tat .

İnce doğranmış soğan, havuç, yeşil fasulye ile birlikte, kalın duvarlı bir tencereye her şeyi koymak su ve yağ 2 bardak ekleyin, maydanoz veya kereviz pirzola, ızgara. Kısık ateşte ihale, sonra biraz su veya sebze suyu ile seyreltilerek un eklemek kadar tüm sebze pişirin. Serin, ezilmiş sarımsak ekleyin. Domates daireler ve maydanoz ile derin bir çanak, garnitür olarak sebze koymak için hazır.

Havuç ve fasulye, 2-3 havuç, kereviz 75 g, 200 g vnogo marul, 2 yemek kaşığı bitkisel yağ, hardal, sirke, şeker yeşil 1 bardak fasulye - tat.  Salata kase sonra hardal, tuz, şeker ve eziyet, yustepenno dökme bitkisel yağ, sirke koyun. eenye fasulye, havuç, doğranmış, kereviz, heyecan ve bir tepe ekleyin ve marul, havuç ve dilimlenmiş elma ile süsleyin, saman ENCO, ve doğranmış marul salata kâsesi gozhit kıyılmış.

SALATA FASULYE VE PATATES 2 kg haşlanmış patates, 4 su bardağı az pişmiş fasulye, 300 gr salatalık turşusu, 2-3 soğan, haşlanmış 1 adet havuç, 1 / 2 bardak bitkisel yağ, maydanoz, biber, tuz.  Fasulye ve ince ufalanmış soğan ile bağlanmak için dilimlenmiş patates ve salatalık dilimleri. Sirke, karabiber ve tuz ile yağ, sezon Mix - tat.

Bir salata kasesine koyun. Maydanoz yaprakları ve kukochkami havuç ile süsleyin.  Yeşil fasulye salata 1 fincan yeşil fasulye, 1 bakla biber, 3 diş sarımsak, 1 / 2 kap ceviz çekirdekleri, mayonez 1 / 2 kutu, dereotu ve maydanoz.

Fasulye kaynatın, doğranmış tatlı biber, dövülmüş ceviz çekirdekleri ve rendelenmiş sarımsak ile bağlanın kesti. Ince kıyılmış yeşillikleri ile mayonez ve serpin ile hep birlikte, mevsim.  Domates 1 fincan yeşil fasulye ile yeşil fasulye salatası, temizlenmiş, 1 diş sarımsak, 2 domates, 2 yumurta, yeşil birkaç dal.  Sosu için: 2 çorba kaşığı bitkisel yağ 1 yemek kaşığı sek beyaz şarap, şeker, tuz, kara biber, acı tat.

Temizlenmiş fasulye bir kevgir kat tuzlu suda kaynatılır ve su drenaj sağlar. Ardından, bir tabak içinde fasulye yatıyordu ezilmiş sarımsak bir karanfil ekleyin, daire içine dilimlenmiş domates üst tabaka, koyun ve sos ile doldurun. Sert haşlanmış yumurta, ve yeşillik dal Salata süsleyin.

Ceviz, 1 fincan yeşil fasulye, 1 / 3 kap ceviz çekirdekleri, sirke, tuz, biber, maydanoz birkaç dal yeşil fasulye Salata.  Tuzlu suda şeritler ve kaynatın kesilmiş yeşil fasulye, yıkayın. Bir kaba aktarın ve ardından kıyılmış maydanoz tuz, karabiber ve dövülmüş fındık serpin, sirke serpin, tutam ekleyin ve karıştırın.

Beyaz fasulye Salata 1 kase fasulye, 2 soğan, sirke 3% çözelti 2 yemek kaşığı bitkisel yağ 4 yemek kaşığı tuz, 1 demet maydanoz.  4 soğuk suda bekletin fasulye - 5 saat sonra tuzlu suda yumuşayıncaya kadar kaynatın. Ince kıyılmış yeşillikleri ile sirke, tuz serpin ve karışık doğranmış soğan ve maydanoz, bitkisel yağ ile lig, eklemek, bir kase içine pişmiş fasulye koyun.

Peynir 1 / 2 su bardağı beyaz fasulye, tat ile 1 yemek kaşığı bitkisel yağ 1 soğan, maydanoz, tuz, şeker ve sirke, 1 / 2 su bardağı rendelenmiş peynir ile beyaz fasulye Salata.  Bir kevgir aynı su ve kat içinde kaynatın, 10 saat boyunca fasulye bekletin. Daha sonra sirke, tuz, şeker ve iyice karıştırın ile karışık ince doğranmış soğan, bitkisel yağ, içinde fasulye ekleyin.

Hizmet önce, peynir ve maydanoz ile salata serpin.  Fasulye ve peynir 100 gr beyaz fasulye Salata, tat peynir, 1 soğan, 3 yemek kaşığı bitkisel yağ 1 çay kaşığı sirke, tuz, şeker küçük bir parça, 1 defne yaprağı, yeşil birkaç dal.  , Daha sonra su almaz dökme, soğuk suda 10 saat bekletin fasulye yumuşayana kadar tuz eklenir ve kaynatılır. Daha sonra su tahliye sağlayan bir kevgir içinde katlayın.

Tat, toprak defne yaprağı için şeker ekleyin, bitkisel yağ, tuz dökmek, sirke ile fasulye serpin. Peynir rendeleyin. Soğan küpler halinde kesin. Tüm ürünler iyice karıştırın ve salata kasesine yer birleştirir.

Yeşil alanların dal ve rendelenmiş peynir küçük bir tümsek ile hizmet veren, garnitür önce.  Taze fasulye ve patates salatası 2 su bardağı taze fasulye, 3 patates, 3 domates, tat 1 limon, 3 / 4 fincan ekşi krema, tuz ve biber, yeşil soğan birkaç sap.  Birkaç dakika tuzlu suda yeşil fasulye kaynatın, sonra bir süzgeç fasulye eğim ve drenaj sağlar. Soyulmuş patates ve serin kaynatın.

Fasulye, patates, tuz ve karabiber ile ince ince doğranır, mevsim, limon suyu gezdirilir, ekşi krema ve karıştırılır sezon. Domates dilimleri ve ince doğranmış yeşil soğan ile bir salata tabağı ve garnitür olarak marul koyun.  Fasulye ve konserve fasulye jambon 1 kavanoz, 1 soğan, jambon ya da sosis, 200 gram, 2 domates, mayonez 1 bardak, peynir küçük bir parça, dekorasyon için maydanoz birkaç dal ve salata.  Fasulye doğranmış jambon saman karıştırılarak, küçük parçalar halinde kesin.

Bir kaba rende üzerine rendelenmiş peynir ekleyin. Ince ince doğra soğan, parçalar halinde domates dilim. Sonra hep birlikte, salata kasesine mayonez ve yer dökün. Marul üstüne domates ve maydanoz dal dilimleri ile dekore edilebilir.  Akut böbrek fasulye 1 fincan fasulye salatası, 3 yemek kaşığı bitkisel yağ 1 çay kaşığı sirke, maydanoz ve dereotu, hardal, tuz ve karabiber.  Suda birkaç saat fasulye ıslatın, sonra su tahliye ve yumuşak kadar başka bir suda fasulye kaynatın.

Bundan sonra, tuz ve karabiber ile bir kase, sezon koyun haşlanmış fasulye, bitkisel yağ, sirke, tat hardal ekleyin. Sonra birlikte tüm ve doğranmış maydanoz ve dereotu serpin.  Salatalık turşu 1 su bardağı kuru fasulye, 1 salatalık turşusu, 1 elma, 1 soğan, 1 yumurta, 1 çay kaşığı toz kırmızı biber, tuz, maydanoz ile fasulye salatası.  Kaynatın fasulye, kase, bir kevgir yer oturmak.

Tuz salatalık ve elma küçük küpler, soğan şeklinde kesilmiş soyulmuş ve haşlanmış yumurta doğrayın. Sonra tuz ile birlikte, tüm sezon, yeşil biber ve garnitür ile serpin.  Bölmesinde fasulye bir limon 3 bardak, 1 çorba kaşığı tuz 1 çorba kaşığı sıvıyağ 1 yemek kaşığı limon suyu ile fasulye salatası.  Genç taze fasulye tuzlu suda pişirin, ince şeritler halinde temiz ve kesilmiş. Ne zaman fasulye serin, yağ ve limon suyu ile bir salata kasesine sezon koydu.

Soğan ile Fasulye salatası 1 / 2 bardak fasulye, soğan, 2 çorba kaşığı bitkisel yağ, tuz, biber, otlar taze kişniş veya tat maydanoz 1 diş.  Kaynatın fasulye, salata kasesine, serin, bir kevgir yer oturmak. Daha sonra tuz, karabiber, ince kıyılmış kızarmış soğan, yeşil kişniş, mevsim sebze ve yağ karışımı serpin.

Salata En kişniş veya maydanoz ile dekore edilebilir.  Fasulye, sebze ve meyve salatası  1 / 2 fincan fasulye, 1 pancar, 2 havuç, 2 elma veya 2 armut, 1 / 2 bardak ekşi krema, 2 yemek kaşığı şeker, 1 çorba kaşığı tuz, tat sitrik asit.  Bir kevgir kat ve soğuk tuzlu suda ihale kadar fasulye pişirin. Çiğ havuç ve haşlanmış pancar rendeleyin. Elma veya armut soyulmuş ve şeritler halinde kesilir.

Şeker ve sitrik asit ile karışık ekşi krema ile Sonra, hep birlikte, mevsim.  4 domates, 3 yemek kaşığı bitkisel yağ 1 / 2 demet maydanoz, tuz - haşlanmış fasulye, 3 domates 1 fincan fasulye salatası.  Kıyılmış maydanoz serpin, haşlanmış fasulye, tuz ile birleştirmek, domates dilim.

Bitkisel yağ Salata sezon.  Tereyağı fasulye 2 su bardağı, 2 yemek kaşığı tereyağı, tuz ve karabiber ile fasulye salatası.  Şeritler, tereyağı, tuz ve karabiber ile lig oyulmuş, yumuşayana kadar tuzlu suda pişirmek taze fasulye Saflaştırılmış.

Bunun yerine tereyağı marul ezilmiş sarımsak ve dereotu ekleyin ki, iyi krem ​​şanti dökün olabilir.  Fasulye salça 2 su bardağı ile fasulye salatası, 2 yemek kaşığı domates 1 yemek kaşığı tereyağı veya margarin, 3 çorba kaşığı ekşi krema, 1 adet kuru soğan, 1 diş sarımsak, biber, karabiber, tuz, maydanoz 1 pod yapıştırmak ve dereotu.  Birkaç saat soğuk suda fasulye ıslatın, sonra suyu boşaltın.

Biraz yağ ile ihale, ince rende üzerine rendelenmiş domates salçası, ezilmiş sarımsak ve soğan, birleştirmek kadar fasulye dışarı koyun. Doğranmış biber bakla, tuz, lezzet ve heyecan biber serpin ekleyin. Kıyılmış maydanoz ve dereotu ile ekşi krema ve serpin ile bir salata tabağı, mevsim salata koyun hazır.

Sarımsak taze fasulye 1 kg, sarımsak 5 karanfil, 5 yemek kaşığı bitkisel yağ 2 yemek kaşığı meyve sirke, 2 domates, dereotu, tuz ve karabiber ile Fasulye salatası.  Tuzlu kaynar suda fasulye ve kaynatın yıkayın. Serin bir kevgir kat, pişirilen fasulye kaba koyun ve sos dökün. Sos şu şekilde hazırlanabilir: bitkisel yağ, meyve sirke ile karıştırın, karabiber, ince kıyılmış dereotu, rendelenmiş sarımsak ekleyin.

Marul En domates ve dereotu dilimleri ile dekore edilebilir.  Elma ve turşu 2 bardak barbunya fasulyesi ile fasulye salatası, 1 elma, 1, 1 soğan, 1 yumurta, 1 su bardağı ekşi krema, kırmızı biber, tuz, maydanoz turşu.  Kanalizasyon, soğuk suda birkaç saat fasulye bekletin. Daha sonra fasulye, tuzlu suda serin kaynatın.

Doğranmış salatalık, yumurta, soğan, elma ekleyin. Hep birlikte, tuz ile lig, ekşi krema, karabiber ile lig serpin. Bir salata kasesine marul koyun hazır, ince kıyılmış maydanoz ile üst serpin.

Fasulye Salata Fasulye - 150 g patates - 500 gr dana eti - 240 gr, soğan - 100 g turşu salatalık - 250 gr Sarımsak - 20 g ekşi krema - 200 gr, tuz, baharat.  Fasulye büst, kaynatın, drenaj ve serin. Küpler halinde derileri, kabukları ve kesim patatesleri haşlayın. Sadece kaynatın ve doğranmış sığır eti. Ince doğranmış soğan doğrayın.

Ezilmiş sarımsak ile karıştırılmış Pişmiş gıda karışım ve ekşi krema.

Related Posts:
  1. Vigna

konserve fasulye, fasulye, yeşil fasulye salata, kırmızı biber, tatlı biber, soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt