tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Sebze çorbası fasulye için başka bir tarifi

Sebze çorbası, fasulye biber için bir reçete

yıkanmış fasulye iyi bir saat ılık suda bekletin - bir buçuk.  Sonra, bir tencerede fasulye vardiya soğuk su ile kapatın, bir taşım kaynatın, soğan (daha sonra çıkarmak için, bütün olabilir), maydanoz ve kerevizi ekleyin. Pişmiş fasulye kadar kısık ateşte Tüm bu pişirin.  Çorba, size patates ekleyebilirsiniz. Iki yolu vardır.  İlk: fırçalanmış kökenli çorba zakladyvattselikom içinde patates, ve ne zaman pişirilir - derin bir tabak veya kase onu alır ve bir kapak ile kapak - chtobyne rüzgara maruz bırakmayın.

Çorbası önce birkaç dakika, patates posech bıçak veya parçalar, püre kadar yoğrulur bazı bölmek ve çorba eklemek çatal.  İkinci yol: patates küpler halinde kesilmiş ve 15 çorba eklemek - yumuşayana kadar 20 dakika.  Fasulye neredeyse hazır olduğunda, tuz çorbası, defne yaprağı koyun.  Eğer çorba doldurmadan önce, kökler kaldırmak pişmiş patatesleri ekleyin.

Yaz aylarında Sezon çorbası yeşil - talep ve zevkinize - maydanoz, dereotu, kereviz, kışın yeşil veya ince kıyılmış soğan, kuru yeşil kereviz ve rezene doldurmak için çok iyi. Bunun yerine kuru dereotu veya aynı anda onunla, size rezene tohumu bir tutam ekleyebilirsiniz - Bu yeşillik daha kokulu kuru vardır. 5 Kuru yeşillik daha iyi piyon dakika - 10 yemek sonuna kadar.

Taze otlar ekledikten sonra, çorba biri için kısık ateşte kaynatın - bir kapaklı tencere kapağı ve 10 dakika bekletilir, sonra iki dakika.  Çorba hazır.  Notlar.  Bu supgotovitsya kolay.

Hazırlık sürece pişmiş fasulye gibi zaman bırakır.  Fasulye ve ılık suda ıslatılmış ve buruşuk kadar bekleyin ve sonra düzeltmek başlar. Yarım - Bu yaklaşık bir saat sürer.

Ben çok daha hızlı gece sırılsıklam olan daha bu yöntemi fasolvaritsya ile Bazı nedenlerden ötürü.  Kalın duvarlı tavada çok iyi yemek fasulye.  Eğer akşam çorba pişirmek ve sabaha kadar olması gerektiği zaman yoksa, fasulye ıslatın ve ılık suyla iyi yukarıdaki şekilde iki saat bekletilir deneyin. Su soğumaya olacaksa, fasulye ile plaka de biraz o kadar sıcak.

Daha sonra fasulye kaynamaya koydu. Bir süre bir kaynatın ve kaynamaya bırakılır. Daha sonra ısı pan kaldırmak ve yastıklı ve sıcak bir şeye paket. Sabah tarafından fasulye hazır olacak yapabilirsiniz 15 - 20 dakika dovarit çorba.  Sıvı veya yoğun - - Seni seviyorum ürün oranları, ne tür çorba ne ürün ve göre göre, kendi kendileri için belirlemeniz gerekir.

Su 3.5 litre I beru1, 5 için - fasulye 2 su bardağı ve 3 orta boy patates.  Mesaj sırasında yağ olabilir, bu altın kahverengi kadar podzharivluk, bitkisel yağ üzerinde pansuman yapmak mümkündür. Baharatlı sevenler için, karabiber ekleyebilirsiniz.

Orada olması yapılabilir, çünkü bu çorba iyidir. Zakipevshuyu suya tüm atmak ve çorba kokulu - hiçbir kökleri varsa, fasulye soğan, defne yaprağı ve birkaç Lekeli karabiber ile pişirilebilir. Hayır soğan ve defne yaprağı, maydanoz kökü ile pişirin, sadece kereviz - kereviz ile pişirin. Ev içerisinde patates vardı - hala lezzetli ve doyurucu olacaktır olmadan patatesleri haşlayın!

Bir zamanlar gotovitiz fasulye, kökler ve küçük kalan Lahana vardı - kış kolay bir yaz sebze çorbası olarak aldı ..  Daha iyi bitkisel yağ çorba ekmek veya tost ekmeği hizmet vermektedir.  Bence kuru çorba yeşil kereviz için çok uygundur.

Uygun değildir: kuru maydanoz, defne yaprağı, eğer çok ya da rezene tohumu.

Related Posts:
  1. Tavern yetiştirme

fasulye, maydanoz, kabak, soğan, biber

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt