tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Fasulye ile lezzetli bir çorba

Fasulye ile lezzetli sebze çorbası

çorba çok ama çok lezzetlidir. , Kalın kokulu, sulu.  Ama iki eksileri var.  Ilk - çok keskin bir kokusu hazırlanmaktadır. Biz gerek kapılar, kaput yakın ve açık pencere. Bunu önlemek için, Bunun yerine bir köy pastırma füme kaburga alışveriş füme alabilir veya tavuk bacak çeyrek.

Ama sonuç, yani çorba, sonra böyle olacak kokulu, lezzetli.  İkinci negatif - zamorochennost pişirme. İlk olarak, bir yavru, sonra üçüncü, sonra ikinci ... Benim için zor değil, ama yeni başlayanlar için ev hanımları sıkıcı görünebilir.

Ve bir şey daha var. Şahsen ben herhangi bir çorba eklemek için nefret kavrulmuş sebzeler. İyi değil bu popüler. Fransız Glamour Trend.  Ben yaşayan çorba sebze göndermeyi tercih ediyorlar.

Orada için iyi o zaman tam anlamıyla suyu bir tat verir, uzak eridi.  Su, 4 2 litre ~ 5 orta boy patates (400 ~ 500g) 200 ~ etli 250g füme jambon katmanları, 1 soğan (120 ~ 140) 1 küçük havuç (~ 100 gr), 300g kıyma (et + + luk_sol biber) 1 salamura beyaz fasulye (360g ağırlık) olabilir 1 yemek kaşığı domates slayt olmadan salçası, 1 saat yemek kaşığı tuz, karabiber, 2 adet defne yaprağı 3 ~

Ön doğranmış soğan. Havuç ince şeritler halinde kesin.  Top bir fındık veya biraz daha boyutunu içine rulo kıyma.  Bacon küçük küpler veya küpler halinde kesin.  Ben daha hafif ve koku vardı pastırma çorba için kenarları kesilebilir füme kızartma daha zayıf iken.  Patates, temizlenmiş küçük küpler halinde kesilir, soğuk ile yıkayın su ile.

Bir pota koyduğu Patates, kaynar suya 2 litre ile kapak ve koyun Küçük bir ateş.  Ateş biraz fazla karıştırma süre Salo bir tavada pişirin koymak o değil ise ortalamanın altında, çok yağ ile ısıtılır. Pastırma dilimleri Bu devlet dozharitsya shkvarok gerekmez, ancak kalmalıdır yumuşak.  Kaşık kızarmış domuz yağı ile ısıtmalı bırakarak, tava seçin.

Salo patates ile bir tencereye koyun.  En fazla eklemek, tava altında Ateş.  Yağ köfte koyun.

Hızla onları yavru ışık zarumyanivaniya kadar her iki tarafta.  Bir tencereye aktarın.  Yangın en az kaldırılmış, pan morkrv ve soğan koyun.  Periyodik karıştırma ile Fry, ihale havuç kadar (15 dakika).  Pan dışarıya yağ, sebze yağ ile basarak.  Tavanın kirli kenarı silin.  Sebze salça koyun.

Sabit de sebze ile maksimum yangın ve makarna pişirmek kadar ekle 0.5 dakika, karıştırma.  Çorba içine sebzeleri koyun.  Açık fasulye, sıvı drenaj olabilir.  (İsterseniz, çekirdeklerinden sıvı da çorba dökülür olabilir.)  Fasulye çorbası koymak.  Tuz ekleyin.

Defne yaprağı koyun.  Birkaç mutfak, ısı şal pan kaldırmak kaynama sonra Harika havlu ve en az yarım saat bekletin. Artık bu çorba, zevk olacak zengin demlenmeye.

Çorbası bir kase görev doğranmış otlar koyabilirsiniz zaman.

Related Posts:
  1. kabak ve kabak yakın akrabaları

domates, kabak, havuç, soğan, kabak, yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt