tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Fasulye çorbası

Fasulye Çorbası Soğan

Fasulye Çorbası son kez bir lokali girdi ve çorba fasulye orada tattım. Eh, sadece tercüme ürünleri bir sürü, bir gerçek fasulye çorbası ve pişmiş değil yemek, ne söyleyebiliriz.  Eve dönerken tüm ürünleri satın aldı ve ertesi gün supets kendiniz pişmiş doğru.  Yani bu çorba fasulye pişirmek gerekir:  Domuz kaburga füme veya rulkakomu daha fazla gibi, ben kaburga, 700g füme aldı;  Fasulye koyu daha iyi, ancak 1,5 bardak da beyaz olabilir;  Büyük havuç, 3 adet;

tuz, karabiber, defne yaprağı ve tat diğer baharat;  Maydanoz ve dereotu.  Ayrıca beyaz Cheddar ve ketçap bir somun süreci için faydalı.  Akşam bir kaba fasulye dökün ve su ile kapağı.  Ertesi gün kasap bir kenarında domuz kaburga füme. Onlar çok uzun ise, o zaman parçalar halinde bir balta ile bir mutfak ayrılmalıdır artık daha bizim çorba fasulye yemek ve 4 litre su hakkında yeniden doldurur büyük bir koyun 10 cm levha pan.

Fasulye çorbası için kaydırmak için, kaburgalar lezzetli geldi ve hafifçe kızartın biraz bitkisel yağ koymak.  Eğer bir yumruk varsa, ön kızartma, çorba, fasulye ve benzeri lezzetli çalışamaz.  Sonra bir tavada kavrulmuş kaburga atar ve içerik kaynamaya başlayıncaya kadar bekleyin. Bir oluklu kaşık köpük kaldırın. Fasulye çorbası sonunda bir kez daha tatmak deneyin ziyade, orada başlangıçta biraz tuz koyun. Defne yaprağı, karabiber goroshkom4-6 adet. Aynı zamanda soyulmuş bir bütün soğanı vardır koydu.

Ve sonra orta ateşte, yemek üzerine yarım saat çorba fasulye sağlar.  Daha sonra yumuşaklık kaburga üzerinde et deneyin, ne zaman neredeyse hazır, plaka üzerinde birbirinden biraz ayırın. Ve bir pot önceden ıslatılmış fasulye uykuya.  Kemiklerden ayrı ve tencere içine 11,5 cm Klademmyaso geri küçük parçalar halinde kesilmiş kaburga üzerinde et, fasulye ile çorba kaynatmak, vicdan aynı kemikler hayvan verir.

Çorba pişirilir soğan, unutmayın. Sizin çorba fasulye lütfu değildir - o bir sümük içine nihayet razvarilas ve soğan zaman an ulaşmak gerekir!  Yarım saat sonra tekrar mutfak ve üç rendelenmiş havuç gidin.

Tencereye koy, sonra tudazhe ince doğranmış soğan ve altın kahverengi oluncaya kadar kızartın ekleyin. Geçişli soğan ve havuç, fasulye çorbası eklemek ve tat ve aroma artırmak. Aynı ince doğranmış sarımsak için pişirme eklemek sonunda 1 cm doğranmış dolmalık biber var dostum ekleyebilirsiniz.  Biz dilimleri ve fasulye çorbası klademv da içine patates ve temiz kesim.

Ben genellikle 3 cm uzunluğunda ve 5-7 mm kalınlığında şeritler halinde kesin.  Dolgu hazır olduğunda, bu çorbanın içine attı. Düzgün pişmiş ise, üstüne çorba güzel bir altın rengi olacaktır.  Bu yavru domuz pastırması shkvarok ve sadece daha küçük, aynı geri koyabilirsiniz.

Az daha lezzetlidir.  Ardından tuz, biber ve diğer baharat miktarı için çorba fasulye deneyin.  Şimdi sadece tam olarak hazırlanacak izlemek ve fasulye ve patates için beklemek gerekir.  Beklerken sen çorba kruton hazırlayabilirsiniz. Fasulye çorbası en iyi beyaz ekmek ile birleştirilmiştir.  Böylece, Fransız ekmeği bir tavada kuru, kuruş oyulmuş. Bir kaba rende peynir talaş üzerinde ovuşturdu.

Daha keskin kaşar peynir türü, en iyi fasulye çorbası için uygundur. Ayrıca ketçap ekleyin ve karıştırın. Kalın bir karışım, kızarmış beyaz ekmek biz o zaman namazhem. Almalısınız

Daha sonra fasulye çorbası çorba plakaları bitmiş yayılır ince doğranmış yeşillik serpin. Ona tost servis yapın. Bon Appetit!

Related Posts:
  1. kabak faydaları
  2. Bow slizun
  3. lagenariya

fasulye çorbası, lagenariya, maydanoz, soğan slizun, havuç

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt