tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Bu fasulye en sevdiğim çorbadır

Bu benim en sevdiğim çorbadır. Biz yarım tembel ev kadını için ev çorbası diyoruz. Neden seks? Sefer pişirme çok alır, ancak bu yeterli haşlanmış ise, yani 3-4 gün olabilir ve o sonunda olmasına rağmen sadece daha lezzetli. O kadar çok tembel gün.  Bu karışım fasulye çorbası sürebilir, o zaman konserve, hazır fasulye, barbunya fasulyesi dan olamaz ve kendisini pişirmek zorunda kaynatın.

Bu büyük ve karanlık bir küçük beyaz ve pembe orta, uygun Fasulye. Daha lezzetli nedir? Bilmiyorum. Tüm iyi.

Sonra tür gibi farklı zamanlardan demlendi. Çorba sadece renk tat büyük fark, bir ışık ve bir karanlık farklıdır.  En önemli şey düzgün fasulye pişirmek ve o hızla ve o çatlak olmadığını ve karışıklık olmaz. Başlangıçta, fasulye çeşit ve çeşitli sularda yıkayın, sonra 4-6 saat soğuk su az sayıda emmek gerekir, ancak gece bırakabilirsiniz.

Su 15 derece daha sıcak olmalıdır. Kim kolayca sıcaklığını ölçen bir termometre, ancak, daha sonra en sadık ve güvenilir gradusnikomsvoim parmak yararlanmak etmeyen. Aynı anda sert parmak, o zaman zaten mevcuttur ve fasulye ise  sulama. Ve bu su koymak için buzdolabında fasulye en iyi pota ısıtmalı değildir. Aslında su ısınır eğer, fasulye zakisnet, ve uzun bir süre sonra yemek olacaktır.

Mutlaka hatta suyun hafif ısıtma ile zakisnet, bakmak ve hissediyorum ve bu konuda bilmiyorum da.  Bundan sonra dökmek için fasulye su, soğuk su ile az miktarda dökün ve kaynatın. Sonra tekrar, su tahliye yaklaşık bir saat ve bir buçuk kapalı zaten kaynar su ve kaynamaya, çok sayıda doldurun.

Kendilerini ve sonra zubsvarilas veya deneyin. Tüm su onu soğuk su, sadece kaynar su kontör değil her halükarda, daha sonra uzak çekirdeklerinden haşlanmış varsa. Soğuk su Fasulye, çatlar da pazarlanabilirlik ve güveç hala uzun olacaktır kaybedersiniz.  Zaman böyle bir atık ve daha kolay yapmak ve ıslatma olmadan, aynı anda kuru fasulye yemek, cins değil yapabilirsiniz.

Ama çeşitli bağlı olarak, 2-3 uzun saat kaynatın, ve tahıl sadece razvaryatsya karışıklık, şekillerini kaybederler. Olsa da, çorba sevenler için iyi bir seçenektir.  Bu supakoreyka için Şimdi ikinci madde.

Sadece kesme ve deri ile her zaman, füme etmeyin. Iş sadece yoktu için daha iyidir. M-m-m-m! Hayır, alıp haşlanmış-füme döş, kaburga ve füme ve füme gibi bir şey, yemek ve her ikisini de birlikte olabilir. Bu pişirmek için her zamanki sığır eti veya domuz eti için bile mümkündür. Yoksa sadece yağsız çorba oluşturabilir.

Fasulye her zaman lezzetli ve her şeyi.  Çorba 2 litre size fasulye avuç birkaç ihtiyacı ve 150-200 gram füme ve 300 olabilir.  15-20 dakika tavada koymak için pişmiş fasulye füme pastırma dilimleri kesme kadar.

Birlikte pobulkayut olsun. Bir domuz fileto ve domuz pastırması güveç uzun INE çorba ruhunu vermek, her şeyden önce, bu gerekir gereklidir.  Ve sonra basit: pişmiş soğan ve havuç, Devreye almadan önce, bir süre sonra çorba ve içine doğranmış patates koyun.

Sonra baharat ve otlar çok, dereotu maydanoz daha iyi. Çorba patates ihale olduğunda, en sonunda daha iyi Turşu. Ve her durumda, aynı anda çorba yemek yok, o birkaç saat demlemek gerekir ve maruz kalma veya daha fazla varsa.

maydanoz, havuç, fasulye, soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt