tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Fasulye çorbası

Ile Çorbası soğan

Bugün Kutsal Hafta son Paskalya yazılan başladı edilir. Olguların çok şey var. Geleneksel olarak evinize düzen getirmek gerekir. Perestirat, mümkün olan her şeyi yıkayın.  Ve Perşembe günü bu Fısıh kek hazırlamak ve boya yumurta pişirmek için şimdiden mümkün.

O Maundy Perşembe denir yüzden, bütün düşünce ve duygular için, Düzen, biz kutlamaları düşünebilirsiniz vardır. Genel olarak, hafta başından bu yana, vakaların çok olacaktır bu yüzden özel bir pişirme süresi için yeterli değildir. Ben Toskana fasulye çorbası büyük bir pot pişirmeye karar verdi.

Bu Etsiz pişmiş, ama energiticheskoe değer fasulye öncelikle nedeniyle çok yüksektir.  Fasulye 2 su bardağı önceden ıslatılmış bir gecede  2 orta boy havuç, kıyılmış  1 sap kereviz, kıyılmış

1 / 2 soğan, kıyılmış  Küpler halinde kesilmiş 300g kabak,  Lahana 100 gram, arzu Kawola nero (kara lahana) 'dir  Küpler halinde kesilmiş 1 adet patates,  1 / 2 tatlı kaşığı. ezilmiş rezene tohumu  1. Fasulye gece bir pota koyduğu su, drenaj, soğuk su ile ıslatın. Ayrıca iri doğranmış soğan, havuç ve kabak vardır ekleyin.

Vody.Gotovit multivarke Yangın modunda 1 saatlik bir bira bardağı dökün.  2. Sebze üçüncü bölümü blender ve pyurirovat koymak için hazır püresi yine bir tencereye dökün doğranmış kereviz, kara lahana ve patates ekleyin. İstediğiniz krnsistentsii kadar kaynar su suyu dökün. Genel olarak, Toskana fasulye supeto birinci ne de ikinci bir ders değil. Çorba öyle çok kalın, ama bir ana yemek için sulu.

Orijinal tarifi sıkı sıkıya bağlı, bir çorba zeytinyağı 70 ml 'den az olmamalıdır, ama çok, bu yüzden sadece 3 yemek kaşığı eklenir düşünüyorum  3. Kalan sebze ekleyip 10-12 dakika pişirme modunda çorba pişirmek sonra. Bundan sonra, tuz, taze çekilmiş karabiber, yer rezene tohumu ve sıkılmış sarımsak ekleyin ve ateşten alın.  4. Tabak, ızgarada taze pişmiş ekmek kurur ev bir dilim üzerinde Sıvı ve ve zeytinyağı sarımsak serpin bir karanfil ovalayın.

, Çorba dökün plaka bir köşesinde ekmek dilimleri atın. Her şey hazır.  Bon Appetit!

Related Posts:
  1. Patlıcan
  2. kabak

havuç, sarımsak, soğan, patlıcan, kabak, yeşil fasulye

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt