tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Baklagil aile Bitki fasulye

Fasulye bitki baklagiller fasulye

Fasulye - Phaseolus vulgaris L. - Baklagil ailesinin Polimorfik bitki (Fabaseae veya Leguminosae). Biz bir türlü dizi ve görünüş olarak çok farklı ve insan sömürüsünün doğa türetmek. Farklı çeşit çiçekler, uzunluk ve meyve şekli yaprak şekli, rengi değişir. Tesisin Değişken ve boyutu.

Çalı çeşitleri kısa (20 - 45 cm), dik gövde formu mı, çok dallı. Diğer daha birçok çeşit yapay destekler üzerinde, 5 m'ye kadar tırmanma kök çok yükseklere çıkabilir. Taproot yaprakları uzun petioles ile üç yapraklı olan 1 m. derinliğe kadar nüfuz eder.  8 uzun peduncles üzerinde - çiçekler 2 kişilik gruplar halinde düzenlenmiştir. Düzensiz farklı türde Corolla renk - saf beyazdan koyu pembe ve mor tonlar için.

Çoğunlukla kendini pollinating bitki. Bölmeler sarkık, düz ya da eğri, en fazla 28 cm ot5 geniş bir renk eliptik 2 ila 8 tohumlardan Her pod. Onlar beyazdan koyu mor neredeyse siyah renk, ama daha çok benekli veya benekli ve genellikle bir mozaik deseni ile kendini renkli olabilir. Çok renkli fasulye tohumları bir avuç olan ve öyle görünüyor ki çocuklar oyun severler bu nehir çakıllar.

Fasulye - Amerika kökenli eski ekili bitki. Vahşi büyüyen asla gerçek ataları bilinmemektedir. Avrupalıların gelmesinden önce uzun Yeni Dünya yetiştirilmektedir. Arkeolojik Meksika ve Peru fasulye kalıntıları fasulye yaklaşık beş bin M.Ö. büyümüş olduğunu göstermektedir bulur. Oe. Kristof Kolomb'un keşif Afrika ve Asya'da Avrupa ülkeleri ve onların "denizaşırı kolonileri" de bitki başladı sonra.

Şimdi her kıtada fasulye bitkileri (Antarktika, elbette hariç) ve her yerde büyük bir alanı kaplar. Rusya'da fasulye XVI ve XVIII yüzyılda var. Önemli miktarda onu özellikle Kuzey Kafkasya ve Orta Çernozem bölgelerinde yetişen ve bireysel bahçeleri her yerde.  Fasulye - sıcağı seven bitki. Tohumları 10 çimlenmeye başlar ° C Hatta hafif don (-0.5 -1 ° C) fide yok.

Ancak, daha soğuk dirençli bazı yeni ıslah çeşitlerinin - onlar 7 çimlenme tohumlar - 8 ° C'de ve fidan -2 kısa donlarından hayatta ° C Vejetasyon süresi 7-20 gün farklı sınıflarda sürer.  Fasulye - yüksek protein gıda ürün. Onun besin niteliği ile iki gruba ayrılır. Kuru tohumları için yetiştirilen çeşitler bombardımanı.

Hangi 24 - 30% kadar iyi askorbik asit (C vitamini) 22 mg, insan protein,% 2 şeker tarafından emilir. De ana ders Garnitür olarak haşlanmış olarak, çoğunlukla çorba şeklinde onları yiyin. Onlar iyi haşlanmış yumuşak ve vücut tarafından emilir, hoş bir tadı var. Genellikle fasulye tohumları farklı katkı maddeleri ile konserve. Bu kutular soğuk yemek ya da doğrudan sıcak ya da lezzetli bir çorba aşçı.

Ham halini fasulye bazı çeşitlerinin tohumları biraz zehirli olduğunu unutmayın. Işlenmemiş gıda kullanan kişiler, bunu unutmayın.  Şeker, sebze veya fasulye çeşitlerinin yaprakları ve tohumları ile tamamen tüm fasulye gıda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Onlar yemek çorba için kullanılır ve uzun süreli depolama ve kışın kullanım içindir - koruyun. Henüz sertleştirilmiş yoktu olgunlaşmamış Rip fasulye şeker çeşitleri.  Fasulye, fasulye yaprağı Vejetatif organlar - hayvancılık için iyi bir protein besleme.

Bu fasulye Colorado patates böceği engeller inanılmaktadır.  Fasulye de tıbbi değeri vardır. Eski tıpta, açıklamaları Abumansura Muwaffaq göre, fasulye etki artar diürez heyecanlandıran inanılıyordu.

Barbunya daha etkilidir: Bu rahim ölü bir fetüsün çıkarılması teşvik ve postpartum kanama durur.  Avicenna meme ve akciğer için fasulye yararlıdır inanıyordu. Değil puchila fasulye için, hardal, biber ya da sirke ve tuz ile birleştirmek için tavsiye edilir.  Muhammed Hüseyin Sherazi (XVI yüzde.) Göre Bean temizleme özellikleri, taş erir.

Diüretik etkisi fasulye tohumları kabuğu temelde vardır. Sindirmek için uzun süre Fasulye, özellikle beyaz, puchit mide, şişmanlık. Fasulye aşırı tüketimi kötü rüyalar neden olur.

Fasulye özelliklerinde Avrupa Trawniki XVII bulunabilir. Onun tohumları mide suyu salgılanmasını artırır, böylece püre onlara düşük asit gastrit için reçete.  İnfüzyon suyu ve fasulye, böbrek ve mesane hastalıkları için halk hekimliğinde kullanılan meyvelerin yanı sıra kalp yetmezliği, kardiyak kökenli ödem, düzensiz kalp atışı, ateroskleroz, hipertansiyon, romatizma, gut, q

Fasulye fasulye fasulye suyu 1 çorba kaşığı 1 su bardağı sıcak su, 30 dakika kaynamış su banyosu. Serin, 10 dakika dökün hazırlamak. ve sıcak filtre. 2 yemek kaşığı yemekten sonra günde 3-4 kez alın.  Ne zaman safra taşları ve seyreltme 1:10 ya da 1:50 geleneksel şifacılar tarafından önerilen fasulye çiçek böbrek hastalıkları infüzyon (çay demlemek için su 200ml çiçek 20g.)

0,5 bardak 3 al - 5raz yemeklerden önce bir gün.  Bal bir çorba kaşığı taze olgun ve olgunlaşmamış meyve günde 3 kez Haziran ve Eylül arasında sıkışmış meyve suyu fasulye 200 ml - 100 alarak kronik pankreatitte.  Böbrek hastalığı, ödem, diyabet suyu ile neredeyse olgun bölmeleri, sapları, kuru fasulye, Alman halk hekimliğinde fasulye cilt etkilidir.  Ilaç olarak çok daha yaygın kullanımı meyve çekirdekleri kanat bulundu.

Halk hekimliğinde, bu kanat bölmeler bir diüretik etkiye sahiptir ve kum ve mesane ve üreter taş oluşumunu önlemek inanılıyor. "Çay" idrar retansiyonu ve ödem için bir idrar söktürücü, mesane, böbrek iltihabı ve romatizmal koşulları, siyatik, gut, egzama ve diğer cilt hastalıkları hastalıkları olarak antik çağlardan beri kullanılmaktadır.  Kanat fasulye bir parçası olarak, barbunya fasulyesi kan şekeri, yani azaltmak maddeler içerir hipoglisemik eylem var.

Vanalar bir özü 30 kan şekeri düzeyleri düşük olabilir ile Hayvan deneylerinde -% 40 6 - 10 saat Ancak, insanlar bu etki zor kalır almak için. Bununla birlikte, vanalar decoctions diyabetin hafif formları için tavsiye edilir.  . Uygulama Yöntemi: - 60 dakika, Boşaltma ezilmiş kanat 40 g 40 su banyosunda kapalı bir kapta kaynamaya 2 bardak su dökün.

1 Yemek - 2 yemek kaşığı 3 - 4raza yemeklerden önce bir gün.  Genellikle kanat fasulye bakla ve yaban mersini yapraklarından eşit parça kaynatma yapmak. Karışımı bu 2 yemek kaşığı 2 su bardağı kaynar su dökün. 5 kez yemek ile bir gün - 1 / 3 bardak 4 infüzyon alın.  Bazen üçüncü bir bileşen olarak ince doğranmış yulaf saman eklendi.

Kolay erişilebilir ilaç kullanarak önemli birçok şeker hastalarının acılarını hafifletmek olabilir.  Bean suyu şeker hastaları için çok önemlidir. Bu taze fasulye ve Brüksel lahanası ve suyu sindirim organlarının içerik için insülin normal yayınından emin olmak unsurları içeren kurulmuştur.  Suyu fasulye 100ml alarak şeker hastalarında, bal bir çorba kaşığı ile günde 3 kez, Haziran ve yeşil, olgunlaşmamış meyve Eylül arasında sıktı.

Her ne kadar, bu ilaçların etkinliği olduğundan fazla olmamalıdır. Bu daha doğru bir adjuvan olarak.  Halk Tıpta, yara tedavisi, yanık, egzama, kanser yaralar için bir toz olarak kullanılan fasulye tohum un.  Bu un kendi hızlandırmak için apseler ve kaynar uygulanan baklava şeklinde, bal ile karışık olarak "olgunluk."

Bean Merkür bir bitki ve Ay'dır.

Related Posts:
  1. Patlıcan Yemek Tarifleri
  2. Kabak
  3. kabak

kabak, kabak, patlıcan, fasulye, sebze

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt