tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Fasulye

Fasulye kuşkonmaz fasulye

fasulye (Phaseolus), baklagil aile. Cinsi fasulye yaklaşık 150 türü vardır içerir. Ağırlıklı olarak Amerika, Güney Asya ve Afrika'nın subtropikal bölgelerde yayılmış fasulye. Rusya'da, fasulye Fransa 18. yüzyılın ortalarından ithal edildi. Bizim iklim uyarlanmış, türetilmiş sınıfları sayesinde Ve şimdi, Rusya'da bu sebzelerde her yerde kök almıştır.

Fasoltravyanistoe yıllık bitki. Bir dokunun kök sistemi ve bir dokunun kök tırmanma çeşitleri 1 metre ile derin nüfuz edebilir. Sortovosnovnoy daha az derin küme kök, ama az yan kökler çok güçlüdür.

Fasulye kökleri, tüm baklagiller gibi, bakterilerin havadan yüksek parçası rasteniyaberet olan azot, düzeltme bu nodüller oluşur. Bu nedenle fasulye hasat sonrası önemli ölçüde azot ile toprağı zenginleştirir.  Dallanma fasulye kaynaklanıyor. Uzunluğunda vyuschihsyado 5 metre, en fazla 50 cm boyunda çalı çeşitleri.

Yaprakları fasulye karmaşık, garip-pinnate, stipules her yaprağı üç yapraklı vardır. Güzel yapraklar, sarı-yeşil, koyu yeşil. Peduncles aksiller veya terminal. Biseksüel kelebek şeklinde çiçek açan çiçekler,. Salkım şeklinde gelişme küçük çiçekler. Çiçekler beyaz, pembe, parlak kırmızı, mor vardır. Fasolsamoopylyayuscheesya bitki.

Çiçek açar önce de Self-tozlaşma oluşur. Çiçek Noposle tam açıklama böcekler proishoditi unpollinated çiçeklerle çapraz tozlaşma olabilir. Bu not olduğunu çok karanlık bakla karanlık çiçek ve tohumları fasulye.  Plodydvustvorchatye fasulye, onlar bıçaklar denir. Bunlar yaklaşık 10 tohumları (çekirdekleri) fasulye geniş bir renk yelpazesi içerebilir.  Şeker, polusaharnye ve bombardımanı fasulye çeşitleri ayırın.

Fasulye şeker kaba lifler olmadan çeşitleri (kuşkonmaz fasulye) ve bu fasulye daha yumuşak ve lezzetli hale pod parşömen katman içinde değildir. Tohumları oldukça küçük ve olgunlaşmamış olduğunda teknik olgunluk onları Stow. Fasulye polusaharnyh parşömen tabakası zayıftır. Ayrıca tehnicheskoyspelosti temiz başardık. Kalın ve kaba parşömen tabakası ile bombardımanı fasulye çeşitleri tahıl için yetiştirilir. Bu, olgunluk aşamasına olgunlaştırmak verilen temizlenmeli ve olgunlaşma için iki hafta boyunca bırakılır. Sonra luschat.

Fasolteplolyubivaya kültür, ancak çok sıcak, meyve bağlı. Depozitolu bahar donlarından çok duyarlı genç fasulye, ama yetişkin bitki yaz ve sonbahar soğuk dalgası gece ve sabah iyi kaydırır. Fasulye özellikle tohum çimlenme sırasında hygrophilous, ancak durgun su özellikle düşük sıcaklıklarda duramaz. Fasulye hafif istiyorlar, iyi rüzgara kapalı, tam güneş ekilmelidir.

Toprak gevşek, verimli siyah toprak türü tercih ediyor. Mineral potasyum ve fosfornyepodkormki iyi cevap verir. Azotlu gübreler sadece bitkilerin büyüme mevsiminin başında uygulanır. Azotlu gübreler meyve pahasına yaprak güçlü bir büyüme neden olur.  En iyi öncüleri fasulye salatalık, soğan, patates, lahana ve kök sebzeler.  Creeping çeşitleri sadece fasulye için değil, aynı zamanda dekoratif amaçlı değil fasolivyraschivayut. Bu güzel çiçekli sarmaşıklar pavyonlar, teras, balkon duvarlarının kapsayabilir.

Bu fasulye kendisi yapışmak hangi için ayrı ayrı stoyaschieprochnye ve sert destekler sağlayabilir.  Fasolisklyuchitelno besin maddelerince zengin ve vücut kimyasalları için yararlı. Fasulye fasulye et ve balık ile aynı protein. Fasulye protein 7585% olarak vücut tarafından emilir.

Fasulye insan amino asitler lisin ve triptofan, B vitamini, PP, E, K, C, mineraller Ca, K, Fe, P, Cu, Zn için önemli içerir.

Related Posts:
  1. Domates

domates, brokoli, fasulye, patates, fasulye, soğan

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt