tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Bezelye için kullanışlıdır

Faydalı bezelye için, sebze

yumuşama kaynar ve karbonkül için bir lapa olarak kullanılır. Bezelye kanser, kalp hastalığı, yüksek tansiyon olasılığını azaltır. Herhangi bir biçimde bezelye yemek, yaşlanma süreci ve bir bütün olarak tüm vücut yavaşlatır. Bezelye proteini vücudumuzun, amino asitler için gerekli içerir: lizin, metiyonin, triptofan, sistin, vb

Bezelye (Pisum sativum) - baklagil ailesinin bir yıllık otsu bir bitkidir (kelebek şeklinde çiçek açan). Bütün çiçekler küçük fasulye tekne (veya güveler) benzer olması adını aldı. Iki yan yaprakları bir tekne gibi gibi kürek (ya da kanatlar), bir yelken gibi büyük çiçek ve iki alt, erimiş yaprakları, (bir kelebek gövdesi) vardır. Bezelye meyve - pod. Bu iki kanadı ve içindeki tohum oluşur.  Çetin - kendini pollinating bitki. Bombardımanı ve şeker: bakla kapakların yapısı olarak, bu sınıflara ayrılmıştır.

Sert, çeşitleri bombardımanı valfler. Bu parşömen bir iç tabaka var. Bu da sert ve yenilebilir değil yapar. Preslenmiş türlü olgunlaşan yaprak, kolayca genişletilmiş (luschatsya). Bu nedenle, bu çeşit "soyulma" denir. Orada kapı üzerinde şeker, parşömen tabakasının bezelye çeşitleri.

Onun kanatları yumuşak ve bir bütün olarak gıda kullanılır. Bu çeşitler genellikle daha bezelye, ve sözde olan "şeker". Bezelye Bu çeşitler kendi olgunlaşmamış bölmeleri (bıçak) için yetiştirilir. "Omuz", konserve ve dondurulmuş pişmiş, taze yemek, as well as. Yaprak yumuşak ve yemeklik yeşil durumda ("polusaharnye") notu goroha.U gibi çeşitleri ve olgunlaşma sürecinde, sert ve insan tüketimi için uygun olmayan hale de orta ölçekli vardır.

Bezelye eski sebze biridir. Onun ilk daha bahçıvanlar büyüdü. Hatta ilkel toplumda da yenebilir aynı kişi mi. Bezelye ekimi tarihi en az 3000 yıl vardır. Arkeologlara göre, Orta Doğu, onlar bezelye yemek kalıntılarını ortaya çıkardıklarını, en az 10 bin yıl kotorymne.

, Bezelye ev belirlemek çok zordur yüzden. Geçici, bu Kuzey Afrika - Güney-Batı Asya. Bezelye ilk söz, bu yerleri kVII vekudo AD vardır.

Daha sonra, beş yüzyıl hakkında, bezelye, modern Rusya topraklarına girmiştir. Genel olarak, bu kadar uzun ki kimse oldu ve ne zaman bilmiyor. Henüz hiçbir şey için, bu gibi durumlarda, Rusya'da da "bu yıl bir hala biriydi" der. Bezelye uzun evinde kişisel kullanım için yetiştirilmektedir.

Tarla bitkileri, erken onsekizinci yüzyılda olduğu gibi Toplu bezelye yetiştirmek.  Bir kez, bezelye Fransa'dan getirilen, hızla Rusya'da çok popüler oldu. Bezelye, ziyade, Yaroslavl il hatta bütün bölgeyi yüceltti. Yerel bahçıvan bezelye "blade" kuru için bir yol ile gelip, ve yurt dışında uzun süre onlara teslim var.

Ünlü "bezelye" büyümek ve Rostov Veliky yakın köy ve Ugodichi Sulost, pişirin başardık.  Rusya'da, bezelye böylece onun hakkında, atasözleri ve deyimler çok sayıda tat geldi. Örneğin: "imrenilecek:. Evde kız, ancak alanında bezelye - her bir tutam vermeyeceğiz"

Bezelye büyüdükçe, biz vardı ve hala hasat toplamak için yeterli değildi. Ve bezelye yemek isteyen, her zaman yaygın olmuştur. Farklı kuş vardır: kuzgunlar, Magpies, vb sadece korkuluk değildi. Orada sarsmayı ve umacı yuvarlandı.

Bezelye tohumu damar izhuk seviyor. Her birimiz seçti, bu böceği ve tahıl poedennye. Bu böceğin Eskiden bezelye ile ekili kenevir kurtardı. Bu tür alanlarda böcek tohumu gemi görünmüyor.  Bezelye her yerde ve hemen hemen her şey yenir. Sadece o değil ki. Bezelye çorba ve tahıl, pişirme börek, erişte yapımı, pişmiş gözleme, pişmiş bezelye puding pişirilir ve hatta bezelye peynir yapmak.

Rusya'da adı verildi şaşmamak "kral Bezelye."  Güney-Doğu Asya bezelye içinde kavrulmuş, tuzlu ve baharat serpilir ve çerez olarak yenir. Araplar nohut (sivri ucu ile kum-sarı bezelye büyüklüğünde), popüler bir aperatif yapılan "humus".

Geleneksel Yahudi sıcak aperatif yapıyor aynı piliç Kimden "Falafel." Bezelye konserve ve dondurulmuş çeşitleri "düşünüyorum".  Nane, limon suyu ve zeytinyağı ile püre bezelye orada yoğurt eklerseniz, çok yumuşak ve sağlıklı bir aperatif almak  .  Ya da "kuşkonmaz fasulye" - Avrupa'da bezelye "omuz" "mangetout" (. Her şeyi yemek Fransız Mang itibaren tout) denir. Bunlardan, salatalarda kullanılır çorbalarda, yemeklerde, pişirin.

Çin ve Tayland'da bu parlak yeşil bakla mutlaka kızarmış sebze yemeği eklenen güzel taze kokusu ince. Bezelye yemekler çok çeşitli ve yararlıdır. Onlar her zaman süslemeleri ve masaüstü çeşitlendirmek.

Bezelye, bu Hipokrat dedi hangi ürün: ". Gıda bizim tıp ve ilaç olmalı - food"  Yazar: Stanislav Getman Kaynak: bezelye ve bakliyat için kullanışlıdır: nohut ve diğer bakliyat ürünleri

Related Posts:
  1. Kabak lezzetli ve yararlı
  2. Bow
  3. Hıyar
  4. Biber

bezelye, brokoli, fasulye, bezelye, fasulye, biber çeşitleri

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt