tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Bezelye hakkında

Bezelye Hakkında havuç

Bezelye bitkilerin kültüre girmiş insanın en eski biridir.  Bahçede yer bezelye seçmek için, kuru açık ve güneşli. Bezelye üzerinde su basması olumsuz tepki verir. Soğuk dayanıklı bitki, tohum 14 'lik bir sıcaklık çimlenme, fide eksi 6 `aşağı dondurma dayanabilir.

1618 've 1520 `de büyüme için yaklaşık bezelye çimlenme için optimum sıcaklık.  Bu ürün iyi hasat sonbahar çiftçilik ve fosfor-potasyum gübreler (süperfosfat ve klorür 3040 g m2 başına 1 kaliy2030 g) fıkrasında humus (1 m 2 başına 6 kg) ile toprak dolgu ile elde edilir. İlkbaharda ekim amonyum nitrat (2030 g/m2) yapmadan önce.  Yaz aylarında, olgunlaşma çeşitleri kullanarak, birkaç Tarihleri ​​bezelye ekmek.

Ekim önce, 10 gün bezelye 10 dakika TMTD (tohumu 1 kg başına 5.0 g)% 50 çözelti ile. sürekli karıştırma ile.  Satırlarda Sow bezelye 2530 cm aralıklı ve bitkiler arasındaki 1015 cm, bitki 1015 cm ulaştığında semyan47 ayarı derinliği görmek, site böylece, bezelye dik twigs destek bağlanmış humus ve sopa iğne, zamulchirovat gerektiğini daha az zarar kök sistemi .

Satır glavnoeryhlenie ve yabani ot kontrolü arasında dikim bakım sağlamanız durumunda.  Sebze bezelye tüm çeşitleri bombardımanı ve şeker ayrılmıştır. Etli genç bıçakları (fasulye) tatlı tohumları ile birlikte veya yeşil bezelye şeklinde, tüm yenebilir.

Bölmeleri, düz sulu ve tohum sadece ortaya çıkmaya başlıyor olan hasat "blade" bezelye. Onun tane normal boyut ve bezelye dolu yükleme hasat.  Kış için yeşil fasulye almak için pod onu vyluschit ve hemen kaynar su tencereye batırılmış. Bir kez su kaynayınca yine tahıl dokunmayın böylece temiz bir bez üzerinde ince bir tabaka halinde bezelye ve yaymak çıkarın.

Bezelye birkaç obsohnet onun netolstym bir kağıt tabakası dökülür ve son olarak sıcak ve bir bezelye yeşil korumak için karanlık ve kıvrılmamış kurutulur zaman.  Bezelye değeri vitamin ve mineral tuzlarının yüksek içeriğidir. Ortak yeşil goroshinaslovno multivitamin tablet. Farklı bir vitaminovV sayısı, B2, C, PP, karotin vardır.

Bezelye ve insan için gerekli minerallerin tedarikçi, demir, potasyum, fosfor gibi tuzları içeren  Protein ve karbonhidrat Gorohnastoyaschaya kiler. Sığır eti orta şişmanlık gibi kadar protein. Karbonhidrat içeriği yüksek, en yüksek kalorili sebze kategorisinde bezelye koyar.

En değerli baklagiller, onlar büyük askorbik asit miktarı ve B vitamini kompleksi içerir  Her türlü ürünün, bezelye çorbası (et, mantar, domates), çorba ile salata: Bezelye on yemek pişirilebilir. Bezelye jambon ve kızarmış soğan, vb havuç ve karnabahar ile ortaya konabilir  Bu bezelye zrazy, büyükanne bezelye, bezelye puding gibi eski bir Rus mutfağı bilinen yemekler.

Bezelye yemeği lezzetli olan için, o, mutfak kuralı bir dizi izlemek için gerekli aslında
kapağının altında soğuk su ve varyat11, 05:00 ile bezelye yemeden önce kapalı söyledi. Tuzlu bezelye, neredeyse hazırdı. Renk bölmeleri korumak için bol su onları kaynatın.

Dondurulmuş bezelye vitaminleri yok etmek değil buz çözme değil, kaynar su koymak gerekir.

Related Posts:
  1. Domates

marul, bezelye, domates, havuç, domates

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt