tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Bezelye açıklaması

PEA (Pisum) - yıllık, otsu bir bitki kendini pollinating  , Tahıl baklagiller.  Vatan bezelye Rusya'da, bezelye çok eskiden beri bilinen, o Taş Devri yetişmiştir Güneybatı Asya, inanıyorum.  Bezelye çubuk tipi kök sistemi iyi dallı ve toprağa derinlemesine nüfuz.

Bezelye, tüm baklagiller gibi, nitrojen ile toprağı zenginleştirir. Kök bölgesinde kökleri az (rizosfer'de) yararlı mikroorganizmalar geliştirmek: azot sabitleme bakteriler, nodül bakteri, Azotobakteri ve diğerleri - atmosferik nitrojen asimile ve bitki besleme için gerekli toprakta azot birikimi üzerinde önemli bir etkiye sahip edebiliyoruz.  Olan doğrusal kök 15-60 cm boyunda, kısa boğum arası ve kalabalık çiçekler ile axils - bezelye otsu, 250 cm

Belki loca 50-100 cm veya shtambovym (çalı) basit veya dallı, ulaşan uzunlukları Stem üst bırakır.  Yaprakları tek-pinnate, bileşik vardır. Petioles sonlandırılması dalları destek için dar ve dik bitki tutun.

Çiçekler çoğunlukla yaprak axils 1-2 düzenlediği mor, kelebek şeklinde çiçek açan beyaz ya da çeşitli tonları. Shtambovyh formlarda peduncles 3-7 çiçekli, sık sık gelişme toplanan oluşur. Çiçeklenme ekim sonra 30-55 gün içinde başlar. Olgunlaşma çeşitleri İlk başak 8.6 yaprak (kökünden sayma) arasında AXIL görünür ve daha geç - 12-24. Burada her 1-2 gün çiçek sapları vardır. Bezelye - kendini polen yayan bir bitki, ama çapraz tozlaşma belki kısmi bir.

Bezelye meyve - pod, çeşitli bağlı olarak farklı şekil, boyut ve rengi vardır. Her pod arka arkaya 4.10 tohumlarını içerir. Tohumların şekil ve rengi farklı, onların yüzeyi düz veya buruşuk.

Çiçek tohumlarının ten rengi rengi belirli bir bitki karşılık gelir.  Bezelye iki ana gruba ayrılır: bombardımanı ve şeker.  Farklı şeker, fasulye iç flap parşömen tabakasının varlığı, onları yenmez hale çeşitli bombardımanı. Bu bezelye konserve yapma, yeşil bezelye için yetiştirilir.

Şeker çeşitleri bölümünü (parşömen tabaka) ve olgunlaşmamış fasulye (bıçak) için yetiştirilen yoktur. Tohumlar mısır soyma olmadan bütün olgunlaşmamış, ihale fasulye, yenilebilir. Parşömen tabakası zayıf ve kuru fasulye sadece görünen sebze bezelye polusaharny bir türü de vardır.  Bu grupların her birinde düzgün yuvarlak tahıl ve buruşuk tohumları (beyin tipi) çeşitleri vardır.

En tohumlar - beyin. Bir buruşuk yüzeyli, açısal-kare ve bir tatlı, yüksek kaliteli fasulye verir.  Bitkisel ürünler de dahil olmak üzere - Bezelye protein en zengin kaynağıdır. Et proteinlerine benzer Bezelye proteinler gibi (sistin, lizin, triptofan, metiyonin) temel amino asitler bir dizi içerir.

Ayrıca, bezelye askorbik asit (en fazla 59mg%), çeşitli şekerler (fazla% 7), nişasta (% 1-3), vitamin C, PP, Grup B, karoten, lif bir sürü. Bezelye besin değeri potasyum tuzları, kalsiyum, fosfor ve demir yönünden zengin bezelye yanı sıra, patates ve diğer sebzelerin daha 1.5-2 kat daha yüksektir.  Bezelyenin en soğuk dayanıklı mahsullerin biri, özellikle yuvarlak, düzgün tohum çeşidinde belirgin.

Çeker gladkozernyh çeşitleri -6 için dondurma dayanabilir ° C Bu bezelye göre erken ilkbaharda ekilen olabilir. Tohum çimlenme ve 16-25 ° C Bitkiler sonraki büyüme için optimum sıcaklık Bezelye iyi rocker kültürler vardır. Ekim veya dikim ısı seven bitkilerin zaman, o etkili rüzgar onları korumak yüksek sap oluşturmak için yönetir.  Ilıman bir bitki olan bezelye uzun bir gün için övüyor.

Kuzey bölgelerinde Bezelye büyüme mevsimi Güney daha kısa olan ve kısa bir 10 saatlik gün, bazı çeşitler çiçek yoktur. O gölge tahammül ve güneşli yerlerde iyi yetişir değildir.  Bezelye özellikle tohumların çimlenme sırasında ve ilk büyüme mevsimi için, toprak nemi talep ediyorlar. Aşırı neme tahammül, ancak yeraltı yüksek ayakta tahammül edemez.

Güçlü bir kök sistemi nedeniyle - kısa vadeli kuraklık dayanıklı bezelye. Bezelye için en iyi toprak - nötr reaksiyon hafif tınlı ve kumlu toprak. Marjinal topraklarda, etkin bir şekilde hem organik (humus, kompost) ve mineral gübreler (fosfor-potasyum özellikle duyarlı) yapma.  Bitki bakım nem, yabancı ot kontrolü ile bitkiler sağlamak için toprak gevşeme olduğunu, zamanında yükleme destekler. Güven shtambovye düşük büyüyen çeşitleri gerek.

Bezelye bitkileri sonra bir kafes inşa, koruyucu kanat olarak görev yapacak ise.  Bitki fasulye oluşumu olarak, birçok kez hasat. Yazın fasulye ve bezelye ile dolu ve yakro-yeşil kaybetmeye başlamıştır.

Azaltılmış olgunlaşan bezelye şeker sayısı, protein ve nişasta arttıkça.  Olgunlaşmamış tohumları (yeşil bezelye) şeklinde kullanılan besin bezelye ise, taze tüketmek  ve dondurulmuş. Ondan Hazır  , Çeşitli et yemekleri, patates püresi, salata ve çeşitli yemekler dekore hizmet Side yemekleri.

Eski Rusya bezelye olarak oruç günlerinde bir besini vardı ve hala Rusya'da ana baklagil üründür.

Related Posts:
  1. Domates

patates, bezelye, marul, domates, sebze

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt