tomato

organik sebze ve meyve suları tüketin

Sebze için Faydalı

Bahçe bezelye

Bezelye bezelye

muhtemelen bir bezelye maceralarını yazarının kim ilk Paustovsky oldu. Okyanus gemisi "Dinyeper" İstanbul Boğazı yakınlarındaki kayalık oturdu - Ve bu sayesinde kaza tanık oldu. Paustovsky onu zaten tamamen çok güçlü bir bomba var gibi geminin demir iç tahribat yapmak, tahrip gördü. Ama ilk "Dinyeper" sadece küçük bir delik aldığını biliyoruz.

Aslında yarısında kırmak için gemi sadece şiddetli fırtına, ama deniz o gün sakindi olabilir.  Suçlu bezelye olayları olduğu ortaya çıktı. Su ıslak kargo ile tutun küçük bir delikten sızan - kargo bezelye doluydu tutar. Bezelye şişmeye başladı ve son olarak çelik armatür tekne aşağı şiddetli basınç bezelye kırdı "patlama".  Bezelye, bahçe (Pisum sativum L.)  , Baklagil ailesi (Fabaceae) ki.

Çok zayıf bir kök Yıllık otlar, sürünen veya son parnoperistoslozhnye yaprağı, kendi geçmişi bu dalları yaprak ile tutunmuş.  Kültürüne kendi giriş geniş batı Asya'da yaşayan önce Candolle İran, Kafkasya güneyinde, belki de bu ekim veya bahçe, bezelye inanıyordu. Avrupa'da, bezelye Ari göç, ama kuzey Hindistan'da, o bu olayları daha önce, büyük olasılıkla, yetiştirildi.

Afganistan Kültür deniz seviyesinden 3150 m'ye kadar bezelye ve Afgan bezelye bir botanik analizleri üretilen (birlikte Kuzey ile bu bölgede tanıyabilir yakın özellikleri ve genlerin büyük çeşitlilik Afganistan'a Hindistan'ın doğu kesiminde yoğun inanmak bilim adamlarını izledi Batı Hindistan), ana - veya ana biri - bezelye kültürünün özgün odakları, Asya formları kökenli bir merkez.  Beş ya da (diğer sınıflandırmalar), bu cinsine ait altı tür bilinen bezelye dışındaki toplam.

Ama kültür yaygın olarak kullanılmaktadır, bunlardan sadece bir - sıradan bir bezelye aksine (neredeyse evrensel bahçe bezelye alt türü ekili) sadece Etiyopya ve Güney Arabistan'da yetişen, Abyssinian bezelye (Pisum abyssinicum). Bahçe ile birlikte başka bir bezelye, tarla, Himalayalar yetiştirilmektedir.  Asya (ssp. asiaticum), Transkafkasya (ssp. transcaucasicum) ve normal (ssp. komün) - Genel olarak, tohum üç alttür ayrılabilir.

Meyve - pod. Tohumlar - Bir buruşuk (beyin tipi) veya düzgün yüzeyli, neredeyse küresel vardır.  Bombardımanı ve şeker çeşitleri ayırın. Ayrıca (bilerek) bu tahıl, sebze ve yem ayrılmıştır. Özellikle yemek pişirmek için gıda olgun tohum için kullanılan tahıl çeşitleri, In. Olgun bezelye tohumları% 34 protein içerebilir,% 10 şeker, 20% 48 nişasta,% 1.5 yağ,% 7 ham lif, vitamin A ve C ve B vitaminleri

ana "mergert", "Thomas Luxton G-29" olarak kabul bombardımanı çeşitleri, "erken yeşil 33", ve şeker - taneleri arasında "195 bitmez tükenmez", "Zhegalov 112", "Torsdag" ve biliniyordu "sermaye". Bugün, bu ve yenilerinin görüntülenen yüzlerce başka türlü temelinde.  Sık sık bezelye bitkileri bulunan bir ot ve saf yeşil yem, silaj ve saman gibi ekili -. Bezelye alt türü için bazen pelyushku veya kumlu (gri), bezelye ifade

Önce bezelye çeşitli yemeklerin hazırlanması, iki ya da üç basit kural hatırlıyorum.  Daha iyi (tabii ki, biz anlamına gelmez konserve önceden ıslatın - kuru bezelye (iki saatten fazla) nispeten uzun pişmiş Çünkü  ) Ve sonra kapağı kapalı olarak kısık ateşte soğuk su ve yemek ile doldurun.

Uzakta Kaynayınca bir kısmının verilen su miktarını hesaplayın ve tava içine soğuk su dökmek değil, hesaplama hatalı ise - Bu ürünün lezzet kaybedersiniz. Bir tutam, bir küçük kaynar su dökün olabilir.

Bezelye bezelye

Ve yine de - tuz yemek son aşamasında daha iyidir, aksi takdirde razvaritsya bezelye ve daha uzun süre yemek de tat bir bozulmaya neden olacaktır.  Soğumasını beklemeden ovmak ve en kısa sürede pişmiş gibi yoğurmak bezelye, - Eğer patates püresi yapmak istiyorsanız.

Bu durumda, püresi hiçbir topaklar ile, daha yumuşak olacak. Bu arada, maydanoz dolu ezilmiş olan, dereotu, kavrulmuş yay choleretic özelliklerinin yanı sıra, hafif müshil ve idrar söktürücü etkiye sahiptir.  Son olarak - bezelye lapası eski bir tarifi. Lapa pişirmek için, sadece taze (ya da yeşil), bezelye, 3-4 patates, bir bardak ve karabuğday kabuğu çıkarılmış tane dörtte bardak gerektirir. Tabii ki, biraz tuz. Bu kurallara hafif kaynatın ve sağlık için yemek!

Siz bezelye yapılmış hamburger pişirme, ekşi krema (veya ekşi süt) ve köftesi ile bezelye krep altın kahverengi soğan kadar bezelye ve kızarmış ile doldurulmuş. Ve doldurma yeşillik eklerseniz  ,  veya - kek daha fazla gibi!  Ancak, son (doldurma yeşil) - Bir amatör için.

Bildiğiniz gibi diğerleri de maliyet ise, bir yeşillik olmadan gün, yaşayamaz!

Related Posts:
  1. kabak hasat mağaza
  2. Çetin - Protein hazine
  3. bezelye vitamin ve mineral

maydanoz, patates, bezelye, kabak

© Copyright domates.asert.info All Rights Reserved

Sebze kendilerini Büyüt